«Легка і контрольована». Шурма хоче девальвувати гривню, каже, це корисно для економіки

Ростислав Шурма, заступник голови Офісу президента (Фото:ОПУ)

Заступник глави Офісу президента Ростислав Шурма вважає корисною для економіки легку контрольовану девальвацію гривні та м’якшу монетарну політику, але підкреслює, що це його особиста точка зору, а не офіційна позиція держави.

«Що стосується курсу, напевно, з огляду на рівні інфляції, які є в нас і в інших державах, така дуже легка контрольована девальвація на незначні відсотки, напевно, буде корисна економіці», — сказав він в інтерв’ю Інтерфакс-Україна.

Шурма пояснив, що йдеться про можливу девальвацію гривні «на кілька десятків копійок, на півгривні, на гривню».

«Це буде корисно і для бюджету, і для конкурентоспроможності наших експортерів. І це буде оживляти економічну активність», — додав заступник голови ОП.

Що стосується облікової ставки, то, на його думку, за річної інфляції 8,6% облікова ставка на рівні 22% була занадто високою.

«Це означало, що реальна облікова ставка у нас становить 13%. Ви мені назвіть хоч одну державу у світі, де є позитивна реальна облікова ставка? У кожній країні, практично у всіх країнах, інфляція вища, ніж облікова ставка. І це норма для цього періоду постковідної інфляції і нормалізації», — зазначив Шурма.

Він додав, що зниження Нацбанком облікової ставки у вересні до 20% також виглядає занадто консервативною політикою.

Коментуючи порушене міністром фінансів Сергієм Марченком питання про те, «яку макростабільність хочемо бачити», заступник голови ОП підтвердив, що «є загальна дискусія».

«Безумовно, там у кожної інституції є свій погляд: і на курс, і на монетарну політику, і так далі. Думаю, що в процесі дискусії ми до чогось прийдемо», — сказав він, нагадавши, що кожна інституція має свої повноваження.

«Стабільність — це пріоритет номер один. Але що ж таке стабільність? Стабільність — це не означає фіксовану облікову ставку, фіксований курс, фіксоване ще щось. Це означає прогнозованість насамперед і відчуття того, що все буде працювати», — позначив свою особисту точку зору Шурма.

Як повідомлялося, очільник Мінфіну Сергій Марченко 11 вересня на зустрічі з Європейською Бізнес Асоціацією заявив про занепокоєння щодо зміцнення гривні та розраховує на послаблення курсу до 41,4 грн/$.

Проєкт держбюджету України на 2024 рік побудовано на середньорічному курсі гривні 41,4 грн/$, тоді як НБУ утримує його на рівні 36,57 грн/$ з кінця липня 2022 року.

От admin