Обговорюють план. Євросоюз може передати Україні прибуток від заморожених російських активів майже на 200 млрд євро

Через санкції в Euroclear застрягли російські активи на 196,6 млрд євро (Фото:REUTERS/Alexey Malgavko/File Photo)

Європейські чиновники обговорюють план передачі прибутку від 196,6 млрд євро заморожених російських активів на відновлення України.

Європейські чиновники обговорюють передачу Україні прибутку, отриманого від мільярдів євро російських активів, які застрягли у водопроводі світових фінансових ринків.

Про це пише Financial Times з посиланням на джерела, знайомі із питанням.

Як пише видання, чиновники держав-членів ЄС та Єврокомісії зустрілися у середу (24 травня – ред.), щоб вивчити варіанти передачі Україні відсотків, що генеруються російськими активами в Euroclear.

Наголошується, що цей крок не призведе до експропріації самих активів, але все одно призведе до ескалації фінансового тиску Заходу до РФ.

За даними уряду Бельгії, через санкції в Euroclear заморожено російські активи на 196,6 млрд євро, з них 180 млрд євро — активи російського центрального банку.

Заморожені російські активи генерують гроші за рахунок купонів та погашень, які застрягли терміном до року. Euroclear реінвестує ці гроші, і саме прибуток, отриманий від реінвестування, урядовці ЄС планують направити в Україну.

Відповідно до стандартної практики Euroclear позичає залишки коштів своїх клієнтів, щоб мінімізувати кредитний ризик, та утримує отримані відсотки. Нинішня ситуація з високими процентними ставками, а також незвичайне накопичення платежів через санкції призвели до того, що розрахункова палата отримала неймовірний прибуток, зазначає видання.

За підсумками кварталу Euroclear повідомила про виплату відсотків у розмірі 734 млн. євро на залишки коштів від підсанкційних російських активів.

Використання отриманих відсотків на користь України було «незвіданою територією», сказав один із співрозмовників видання, «але ми вважаємо, що це можна зробити».

Деякі чиновники вважають, що цей принцип можна застосувати до ширшого кола заморожених російських активів, у тому числі тих, що застрягли в люксембурзькій розрахунковій компанії Clearstream.

За словами ще одного співрозмовника видання, «фінансові установи не знають, що робити з цими грошима» і що варіант відволікання прибутку на допомогу Україні видається перспективним.

Водночас, деякі співрозмовники газети зазначили, що юридичні наслідки цього рішення все ще необхідно розглянути. На їхню думку, такий крок, ймовірно, вимагатиме ширшої міжнародної підтримки, оскільки він може вплинути на фінансові ринки.

Також Євросоюз розглядає можливість активного управління прибутком для отримання більшої кількості грошей, зазначають джерела. Однак, цей крок може мати юридичні наслідки для Euroclear. За словами одного та співрозмовників газети, потрібно знайти баланс між захистом ролі Euroclear і перекачуванням грошей в Україну.

Обговорюють план. Євросоюз може передати Україні прибуток від заморожених російських активів майже на 200 млрд євро

Дайджест головних новин Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV Підпишись Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Раніше повідомлялося, що Україна прагне розпочати продаж конфіскованих російських активів через приватизаційні аукціони, щоби фінансувати відновлення.

От admin